Karbon Çakı ve Bıçakların Bakımı, Saklanması

Bir bıçağa sahip olmadan önce o bıçakla ne yapacağınıza karar vermelisiniz.
Bir bıçak her alanda kullanılmaz. Her çeliğin, her namlunun bir amaca hizmet etmesi için hazırlandığını aklınızdan çıkarmayın.

Bıçak seçiminde iki unsur vardır;

1- Ağır iş bıçağı
2- Genel hizmet bıçağı

Bu seçimleri birbirinden ayıran detaylar ise kullanılan çelik türü, çeliğe yapılan işlemler (ısıl işlem vb) ve kabza seçimidir. Örneğin D2 çeliğe sahip iki farklı bıçak düşünün. Çeliğin kalitesinden ısıl işlemine, perdahına kadar olan süreçte yapılan işlemler sonucu aynı çeliğe sahip bu bıçaklar arasında bile onca fark görmek mümkündür.

Bıçaklar hakkında genel bilgilendirmenin belki de sonu yoktur. 

Karbon çelik bıçağın avantajı

Karbon çeliğinden yapılmış bıçaklar diğer çelikten yapılmış bıçaklara nazaran çok daha yüksek keskinliklere ulaşabilir. Bunun sebebi diğer çeliklerden daha sert olmasından kaynaklıdır. Sert çelik diğer çelik türlerine göre daha kolay bilenir ve uzun süre dayanıklıdır.

Karbon çelik bıçağın dezavantajı

Sert bıçaklar daha keskindir fakat sert çeliğin kırılma direnci daha yüksektir. Özellikle kamplarda baton yöntemini uygularken karbon bıçağın kırılması ile karışılabilirsiniz. Karbon çelik bıçaklar bakım gerektirir.

Kaplamasız olan karbon çelik bıçakların mutfak işlerinde kullanılmaması sağlık açısında sıkıntılı olabilir.

Karbon çelik bıçakların bakımı?

Karbon çeliklerde keskinlik büyük bir avantaj gibi gözükse de en çok bakım isteyen bıçaklardan birisidir. Karbon çelikten yapılmış bir bıçağın bakımı noktasında bilinmesi gereken en önemli kural; bıçağı ıslak veya nemli şekilde bırakmamaktır. Nemli kalan karbon çelik çok kısa sürede kararmama sürecine girecektir. Soğan, portakal gibi asitli sebze ve meyvelerde kullanımı ise bıçağın çok kısa sürede kararmasına neden olacağından sakınılması gereken bir durum.

Karbon çelik bıçakların üzerindeki leke ve kararmanın giderilmesi

Eğer mutfak işlerinde kullanmıyorsanız sitemizden temin edebileceğiniz silah yağları ile temizleyebilirsiniz. 

Mutfak işlerinde kullanıyorsanız asitsiz yağlar ile bıçağınızı temizleyebilirsiniz. Karanfil yağı, kanola yağı, zeytin yağı gibi.
Kararmış olan bıçağınız için kuru soğanı ortadan kesip üzerine pudra şekeri döktükten sonra bıçağın üzerine sürterek temizleyebilirsiniz. Bu işlemi bir kaç defa tekrarlamanız gereklidir.

Limon ve tuz  yöntemi de etkili sonuç verecektir. Yarım bir limonu bir kabın içine koyup üzerine 1 çay kaşığı tuz ekledikten sonra 1 saat bekliyoruz. Sonrasında dış fırçası yardımı ile bıçağı temizliyoruz. Kısa sürede lekelerin giderildiğini göreceksiniz.

Sirkeli su içinde bıçağı 1 saat ve daha üzerinde beklettiğimizde karbon bıçağınızın üzerindeki lekelerin giderildiğini göreceksiniz.

Bıçağın Saklanması ve Korunması

Bıçakların deri kılıflar içinde saklanmamasına dair birçok uyarı var. Fakat bu uyarılar kılıf için kullanılan derilerin tabaklanma yöntemi ile alakalı. Vegetal tabaklanmış derilerde bıçağa zarar verme oranı neredeyse yok gibi. Yine de risk almamak için bıçaklarını kullanmadığınız zamanlarda kılıfsız şekilde muhafaza edebilirsiniz. Bıçağın ortamdaki nemden etkilenmemesi için bıçağın namlu kısmına yine doğal yağlar sürebilirsiniz.

 

E-BÜLTEN

Kampanya ve haberlerimiz hakkında bilgi sahibi olmak
için lütfen e-bültenimize ücretsiz üye olun!

3d secure Visa Mastercard Bonus Axess World Card Finans Maximum
Temin Doğa Sporları

© 2018 TEMİN

Hipotenüs Hipotenüs E-Ticaret Sistemleri İle Hazırlanmıştır.